<< Her Şey Bir Tohumun İçinde >>

HAKKIMIZDA

Bionas Grup, Anadolu’da 1920’lerde küçük bir çiftlikte kurulmuş bir aile işletmesine dayanmaktadır. 1950 yıllarında ilk ihracatını Avrupa’ya aile şirketi olarak gerçekleştirmiştir. Süregelen yıllar boyunca Şirket uluslararası ticaretini geliştirerek Avrupa, ABD, Kanada ve Kuzey Afrika ülkelerindeki müşterilerinin memnuniyet ve güvenlerini kazanmıştır.

 

Sovyetler Birliğinin dağılması ve doğu blokunun kendilerini yeniden yapılandırmaları sürecinde çiftliklerin özelleştirilmeleri gündeme gelmiş ve çiftçiler ile direkt çalışma imkânları çıkmıştır. Romanya’daki zengin tarımsal arazilerde çeşitli ürünlerin yetiştirilmektedir.1990 yılından itibaren Bionas tarımsal üretime geçerek Romanya’da ilk ilişkilerini kurmuştur. Romanya’daki ofisini kurarak Romanya’da hem çiftçiler ile hem de Romen resmi devlet makamları ile iyi ilişkiler kurarak Tarım sektöründe İş hayatını sürdürmüştür. Romanya’da başarılı işler gerçekleştikten sonra diğer ülkelere de geçmek isteyerek 1996 yılı ile beraber Bionas Ukrayna’da ilişkiler geliştirmiş pazarlama faaliyetlerini sürdürmek üzere bir şirket kurmuştur. Uzun yıllardır geleneksel ürünler pazarlayan Bionas Grup 2005 yılında tarım ürünleri ticaret hacmi bir milyon tonu aşmıştır.

 

Geleneksel tarım ürünlerindeki bu başarılar sonucunda küresel ihtiyaçlar çalışılmış ve organik tahıllara olan talebin arttığı izlenmiş ve Bionas bu yönde; organik tahıl pazarlama faaliyetlerine 2005 yılları itibari ile başlamıştır. Aynı zamanda Karadeniz bölgesinde organik tahıl ve yağlı tohum araştırmalarına başlamış ve Avrupa ve ABD de artan yem ve kırma sanayi ihtiyaçlarına cevap aranmıştır.

 

Bu dönemlerde Bionas Rusya’daki çok büyük çiftçilerin çok geniş alanlarda hem geleneksel hem de organik tarım üretimini inceleyerek fırsatları izlemeye başlamıştır. İlk geleneksel tahıl ürünlerini pazarlama faaliyetleri döneminde sektördeki otuz yıllık Tarım Ürünleri ticareti tecrübesine dayanarak Bionas bu anlamda arazi ve çiftçiler ile sözleşmeler yapma çalışmalarını Romanya, Ukrayna, Rusya’da yürütmüştür. Yapılan tüm çalışmalar sonucunda Rusya’ya yoğunlaşma kararı alınmıştır.

 

Organik tarıma uygun arazilerin uluslararası sertifikasyon işlerinin birkaç yıl sürmesi nedeni ile üç yılı aşkın süre çalışarak Sertifikasyon Prosedürleri gerçekleştirilmiştir. Böylece organik tarım ürünleri ilk satış anlaşmalarını imzalayarak bu anlamda vizyonu organik tarım ürünleri üretim ve işlemesi olarak yenilenmiştir.

BIONAS organik tarım alanında sertifikalandırılmış ürün, üretici ve pazarlayıcı olarak, deneyimi ve profesyonel uzman ekibiyle sanayicilere yüksek kalite ve sürdürülebilir organik tahıl ve yağlı tohumlar ürünleri sağlayan uluslararası bir tarım firmasıdır.

Bionas Group Rusya’da organik üretim sertifikalı çiftliklerde tahıl ve yağlı tohumlar üretimi yapmakta, bu ürünleri sanayi girdisi olarak Avrupa ve Amerika kıtasına ihraç etmektedir. Ürünler organik gıda, ilaç ve kozmetik sanayinde ve de organik hayvan besi girdisi olarak kullanılmaktadır.

 

AMACIMIZ

Dinamik ve güvenilir bir tedarikçi olarak, global pazarda organik tahıl ve yağlı tohum ürünleri taleplerinin karşılanmasında sahip olduğumuz Organik ve Güvenlik Sertifikaları ile bu ürünlerin üretim ve dağıtımını yine organik güvenlik sistem ve gereklerine uygun şekilde pazarda ihtiyaç sahiplerine sürdürülebilir kontrol anlayışıyla sunmaktayız.

 

TARİHÇEMİZ

2006                                – AB ülkelerine organik ürün ticaretine başlandı

2009, 2010, 2011        – Toprak Mahsulleri ofisi (TMO) ihalelerini 1’inci sırada tamamlandı

2011                                  – Grup Cirosu büyüdü: 300 milyon USD

2013                                  – Grup Şirketi adına organik tarım ürün üretimi ve pazarlaması için sertifikalanmaya başvuruldu, yatırımlar başladı: Rusya

2014                                  – Organik tarım ürünü üretim faaliyetlerine başlandı: Rusya

2018-2020                      – EU 834/2007, 1235/2008 yönetmeliklerine göre %100 izlenebilirlik ile kendi sürdürülebilir ve yetkin Organik Ürün Üretim ve Tedarik sistemi yürütülüyor